trikolora

Co mohou podnikatelé čekat od nového programu COVID – Gastro?

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo dne 15. 1. 2021 výzvu k podávání žádostí o podporu z programu COVID – Gastro – Uzavřené provozovny. Tyto žádosti je možné podávat od 18. 1. 2021 do 1. 3. 2021 (do 16.00 hodin). Program je určen podnikatelům, kterým byl přímo na základě krizových opatření vlády v rámci nouzového stavu, vyhlášeného od pondělí 5. října 2020 na území České republiky, zakázán nebo výrazně omezen prodej zboží nebo prodej a poskytování služeb, a tím snížena schopnost generovat tržby.


Podpora je v rámci této výzvy poskytována za období od 9. 10. 2020 do 10. 1. 2021, a to ve výši 400 Kč za každého zaměstnance a den, po který byla činnost na základě vládních opatření omezena. Do výpočtu se počítají zaměstnanci, působící v daném sektoru, a spolupracující osoby OSVČ anebo jednatelé se smlouvou o výkonu funkce jednatele, kteří byli k 31. 10. 2020 přihlášeni k platbě pojistného na České správě sociálního zabezpečení.

 

Výzva se vztahuje na vymezený okruh krizovými opatřeními zasažených sektorů, a tím definovaných oprávněných žadatelů, uvedených detailně v Příloze 2 Výzvy, přičemž se jedná o tyto sektory: sportovní, zábavní, rekreační a obdobné činnosti, pořádání kongresů a veletrhů, stravování, maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách, prodej na tržištích a v mobilních provozovnách, vzdělávací akce a prezenční zkoušky
(např. autoškoly), prodejny zbraní a střeliva, provozovny poskytující službu úpravy a stříhání psů a koček a provozovny zabývající se zpracováním kamene a prodejem pietního zboží.

 

Dalším předpokladem pro čerpání podpory je pokles tržeb, a to za období 4. čtvrtletí roku 2020 oproti 4. čtvrtletí roku 2019 s tím, že pokles tržeb byl alespoň o 30 % (v případě zahájení podnikání až po datu 1. října 2019 se porovnává období oproti třetímu čtvrtletí 2020). Podmínkou pro čerpání podpory dále je, že žadatel neukončí svou činnost ve lhůtě nejméně tří měsíců od získání podpory.

03. 02. 2021

Nenašli jste co hledáte? Zeptejte se nás.

Zeptejte se

Partneři projektu

potravinarska-komora-logo
peyton-legal-logo
smartly-logo
babacek-logo