trikolora

Jako zaměstnavatel mám zaměstnance (občan Holandska), který je naočkovaný v Holandsku. Vztahu se na tohoto zaměstnance povinnost testování? Pokud ne, jak doložit vakcinaci a jak vykazovat?

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví číslo MZDR 47828/2020-26/MIN/KAN ze dne 22. 3. 2021 sice v bodě VI písm. b) obsahuje výjimku z testování pro ty zaměstnance, kteří byli očkováni a od podání druhé dávky uplynulo alespoň 14 dní, zároveň ale musí mít vystavený certifikát Ministerstvem zdravotnictví o podstoupení obou dávek očkování.

Ministerstvo zdravotnictví ale tyto certifikáty vystavuje pouze českým státním občanům, daný zaměstnanec (pokud tedy nemá i české občanství) se tedy bude muset nechat pravidelně testovat. Pokud ale není registrovaný u nějaké české pojišťovny, nemá jeho zaměstnavatel nárok na proplacení testů.

Tento zaměstnanec se nemůže nechat testovat ani v rámci celoplošného antigenního testování, jelikož na to mají nárok pouze lidé zaregistrovaní u českých pojišťoven.

Pokud by zaměstnanec měl vystavený certifikát přímo z Holandska, může se obrátit na české Ministerstvo zdravotnictví s žádostí o uznání. Do doby uznání certifikátu se ale musí otestovat každý týden bez nároku na proplacení testů.

13. 04. 2021

Nenašli jste co hledáte? Zeptejte se nás.

Zeptejte se

Partneři projektu

potravinarska-komora-logo
peyton-legal-logo
smartly-logo
babacek-logo