trikolora

Jaké má zaměstnavatel a zaměstnanec povinnosti při návratu z dovolené do práce?

Na základě ochranného opatření č. j.: MZDR 20599/2020-94/MIN/KAN s účinností ode dne 9. července 2021 jsou zaměstnanci, které strávili déle něž 12 hodin, nebo v případě sousedních zemí České republiky 24 hodin, mimo území České republiky, povinni předložit negativní test po návratu ze zahraniční dovolené. Tato povinnost se nevztahuje na plně očkované osoby, přičemž od aplikace druhé dávky očkovací látky uplynulo nejméně 14 dní, a na osoby, které se prokážou certifikátem o prodělaném onemocnění COVID-19. Všichni ale musí před návratem z dovolené, s výjimkou dětí mladších 6 let, vyplnit příjezdový formulář, který je dostupný na stránkách https://plf.uzis.cz/.

Cestující ze zemí s vysokým nebo velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 (např. Kypr, Portugalsko nebo Španělsko) musí po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit testu. Do doby výsledku testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná karanténa. To se nevztahuje na očkované osoby a osoby s prodělaným onemocněním COVID-19.

Zaměstnanci jsou povinni informovat zaměstnavatele o cestách do zahraniční přesahujících 12 hodin, nebo 24 hodin, jde-li o sousední země.

Zaměstnanci, které jsou povinni podrobit se testu při příjezdu ze zemí s nízkým nebo středním rizikem výskytu onemocnění COVID-19 (např. Itálie, Chorvatsko nebo Řecko), se mohou pohybovat na pracovišti do doby výsledku pouze s respirátorem nebo obdobným prostředkem bez výdechového ventilu naplňující technické podmínky a požadavky pro výrobek.

19. 07. 2021

Nenašli jste co hledáte? Zeptejte se nás.

Zeptejte se

Partneři projektu

potravinarska-komora-logo
peyton-legal-logo
smartly-logo
babacek-logo