trikolora

Musí zaměstnanci nosit ve vnitřních prostorách roušku (respirátor) podle Mimořádného opatření MZDR č.j.: 15757/2020-56/MIN/KAN? Je možné na základě posouzení vyhodnotit, že ochranné prostředky nemusí být použity?

Na základě Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví č. j.: MZDR 15757/2020-56/MIN/KAN je v bodě 3 písm. o) obecně stanoveno, že zákaz pohybu osob bez ochranných prostředků dýchacích cest se nevztahuje na osoby v době výkonu práce na pracovišti, kdy vykonávají tuto činnost na jednom místě bez přítomnosti jiné osoby než spolupracovníka


Povinnost mít zakrytá ústa i nos respirátorem či chirurgickou rouškou platí i na pracovišti, ochranné prostředky je ale možné sundat, pokud zaměstnanec vykonává práci na jednom místě bez přítomnosti jiné osoby než spolupracovníka. Na chodbě, ve sdílené kanceláři apod. pak dle opatření však zaměstnanec již roušku či respirátor mít musí. 

 

Výjimku z povinnosti nosit respirátor či chirurgickou roušku na pracovišti mají při výkonu povolání zdravotníci, je-li to nutné pro poskytování zdravotních služeb (např. resuscitace), řidiči vozidel veřejné dopravy, soudci, advokáti, státní zástupci, znalci a tlumočníci při soudním jednání, umělci, moderátoři, redaktoři a osoby pracující s teplem při 3. a 4. stupni zátěže (práce ve sklářství, hutnictví apod.) a osoby, které je nemohou mít ze zdravotních důvodů.

 

Zaměstnavatel povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest u zaměstnanců může zrušit v případě, pokud situaci vyhodnotí jako nekritickou. Mimořádné opatření totiž uvádí, že povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest mohou zaměstnavatelé stanovit jinak na základě přijatých a prováděných hygienických, technických, organizačních a jiných opatření k prevenci rizik. 


15. 09. 2021


Nenašli jste co hledáte? Zeptejte se nás.

Zeptejte se

Partneři projektu

potravinarska-komora-logo
peyton-legal-logo
smartly-logo
babacek-logo