trikolora

Lze udělit očkovaným zaměstnancům výjimku z nošení respirátorů či roušek na pracovišti?

Dle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví s účinností od 25. 10. je nově třeba nosit respirátory a roušky ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť.

Výjimku z této povinnosti mají mít osoby, které jsou na pracovišti sami např. v samostatné kanceláři, případně pak osoby uvedené v bodu 2 daného opatření, tj. pedagogičtí nebo akademičtí pracovníci při poskytování vzdělávání, pracovníci ve zdravotnictví, osoby vykonávající práce v kategorii třetí či čtvrté pro rizikový faktor pracovních podmínek zátěž teplem, poskytovatelé zdravotních nebo sociálních služeb, moderátoři apod.

Podle důvodové zprávy mimořádného opatření se výjimka vztahuje na pedagogické pracovníky nebo na akademické pracovníky při poskytování vzdělávání zejména kvůli kvalitě výuky jazyků a dalším momentům, při kterých je nezbytná řádná artikulace a porozumění vyslovovaným slovům atp.

Opatření však umožňuje pohyb na pracovišti bez ochranných pomůcek za dodržení rozestupů větších než 1,5 metru. To znamená, že pokud jsou zaměstnanci od sebe vzdáleni minimálně 1,5 m, ochrannou pomůcku mít nemusí.

Vámi citované ustanovení, že zaměstnavatelé mají možnost po vyhodnocení rizik sami stanovit postup používání ochranných prostředků, nelze vykládat tak, že mohou udělit výjimku pracovníkům, kteří jsou naočkovaní, ale ustanovení lze vykládat pouze v rámci čl. I bodu 1 písm. b), o vzdálenosti 1,5 m, tzn. zaměstnavatelé mohou stanovit nošení ochranných pomůcek bez ohledu na danou vzdálenost.

K Vašemu dotazu, tedy zda lze udělit výjimku zaměstnancům, kteří již jsou očkovaní, je odpověď záporná.

28. 10. 2021

 

Nenašli jste co hledáte? Zeptejte se nás.

Zeptejte se

Partneři projektu

potravinarska-komora-logo
peyton-legal-logo
smartly-logo
babacek-logo